Державне управління справами

 

Кожен мешканець українського села повинен мати доступ до кваліфікованої медичної допомоги, – Президент України

В Адміністрації Президента відбулася церемонія підписання Меморандуму про співпрацю між Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерством охорони здоров’я України, Світовим банком та Міністерством закордонних справ Канади щодо підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості України та субвенції з державного бюджету на здійснення таких заходів.

Петро Порошенко подякував Уряду Канади, особисто Прем’єр-міністру Джастіну Трюдо, який «з великим ентузіазмом разом з усім канадським урядом сприйняв пропозицію щодо спільної роботи із запровадження системи телемедецини для мешканців сільської місцевості в Україні».

Глава держави зазначив, що за його ініціативою відповідний проект почав реалізовуватися в Україні.

«Кожен мешканець українського села повинен мати доступ до кваліфікованої медичної допомоги», – наголосив Президент України. Він відзначив важливість тісної координації цієї роботи з прийнятою парламентом медичною реформою.

«Сьогодні кожний, хто знаходиться в селі, вимушений їхати до районної лікарні, (оскільки. – Ред.) позбавлений можливості отримати кваліфіковану медичну допомогу і не маючи навіть надії на це», – підкреслив Глава держави.

Президент припускає, що знадобиться навчання фахівців, розробка оптимальної моделі, підбір програмного забезпечення, яке вже виправдало себе в інших країнах, зокрема в Канаді. Глава держави також розповів, що під час його зустрічі з канцлером Німеччини Ангелою Меркель обговорювалося питання залучення найпередовіших німецьких технологій телемедицини. За словами Президента України, понад 700 млн доларів надала Канада для втілення реформ в Україні, більше 12 млрд доларів за 25 років – Світовий банк.

У свою чергу Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко наголосив на важливості впровадження сучасних медичних технологій в сільській місцевості, зокрема телемедицини. «Ми розробили методику формування цієї мережі та разом із МОЗ створили вимоги до приміщень та забезпечення сучасних комунікацій між лікарями всіх рівнів», – сказав він.

Виконуюча обов’язки Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун подякувала Президенту України за його наполегливість у впровадженні медичної реформи, зокрема й в частині розвитку сільської медицини та телемедицини. «Щоб насправді гарантувати доступ до якісних медичних послуг усім українцям, треба допомогти тим, хто живе в селах», – додала вона і висловила впевненість, що система універсальної медичної допомоги на сьогодні стає можливою в нашій країні: «У перший раз за 25 років ми даємо нашим громадянам можливість мати доступ до медичних послуг на якісному рівні».

Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук підкреслив, що Уряд Канади підтримує реформаторські зусилля України, зокрема впровадження універсального доступу до системи охорони здоров’я.

Директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Сату Кахконен висловила впевненість у тому, що проект буде успішно реалізований в Україні, особливо наголосивши на тому, що підтримка сільської медицини є надзвичайно важливим питанням для покращення надання медичних послуг на первинному рівні та збільшення тривалості життя українців.

Для довідки

Наприкінці 2017 року було прийнято Закон України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості».

Метою Меморандуму є визначення  напрямів співпраці з таких питань:

  • аналіз досвіду інших держав щодо діагностики обміну даними медичних досліджень через телекомунікаційні засоби;
  • організація телемедицини та мережі її використання;
  • створення електронної бази медичних даних та обміну медичною інформацією;
  • розроблення вимог до обладнання та програмного забезпечення;
  • навчання сімейних лікарів роботі з медичним обладнанням з телекомунікаційними можливостями та програмним забезпеченням;
  • створення «Книги стандартів (рекомендацій)» щодо вимог первинної медичної допомоги в сільській місцевості;
  • комунікаційної та маркетингової стратегії щодо підвищення доступності та якості надання первинної медичної допомоги в сільській місцевості;
  • надання пропозицій щодо проектів повторного використання, вивчення досвіду нового будівництва та реконструкції закладів, що надають первинну медичну допомогу, в європейських та інших державах.